Online Kişiler

Şu anda 10 konuk çevrimiçi
PaylasGöz Kusurları ve Tedavileri

Yazdır e-Posta

 

Göz kusurları doğuştan olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilmektedirler. Bazı göz kusurları aşağıdakilerdir:

Göz Kusurları

Göz Kusurları

 

Miyop (Uzağı Görememe): Miyop en yaygın karşılaşılan bir kırılma kusurudur. Bu durumda özellikle uzak görme bozulmuştur. İlerilemiş miyoplarda yakın görme de etkilenmektedir. Nedeni gelen görüntünün göz arkasındaki retina tabakasının önünde odaklanmasıdır. Bu kırılma kusuruna gençlerde daha sık rastlanmaktadır. Miyopun ilk belirtisi gözlerin kısılarak bakılmasıdır.

 

Hipermetrop (Yakını Görememe): Hipermetrop durumunda özellikle yakın görme bozulmuştur. İlerilemiş derecelerde uzak görme de etkilenmektedir. Nedeni   gelen görüntünün retina tabakasının arkasında odaklanmasıdır. Daha sık çocuk ve ileri yaşlarda rastlanmaktadır.

 

Astigmat (Titrek Görme): Astigmat hastalarında cisimler çarpık veya iç içe geçmiş gibi görülmektedir. Öndeki şeffaf tabakanın düzgünlüğünün bozulmasına bağlı olarak görüntü birkaç odağa birden düşmektedir. Uzak ve yakındaki görüntüler çarpık algılanmaktadır. Astigmat hastalarında miyop veya hipermetrop da görülebilmektedir.

 

Presbiyopi (Yaşlı Göz): Presbiyopi 40 yaşın üzerinde yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan yakını görememe sorunudur. Yaş ilerledikçe yakın görme zayıflığı da artar. Bu durum göz merceğinin esnekliğini kaybetmesine bağlıdır. Hastada hipermetrop varsa daha erken yaşlarda da görülebilmektedir.

 

Göz Kusurları Tedavisi:

 

PRK: Eskiden daha yaygın olan, günümüzde geçerliliğini kaybetmiş olan bir yöntemdir. Kornea önce damla ile uyuşturulur. En dışındaki zar kazınarak atılır. Üzerine excimer lazer uygulanarak kırılma kusuru düzeltilir.

 

Lasik: Lasik göz ameliyatı günümüzde en sık tercih edilen sistemdir. Korneadan çok ince bir kapak kaldırılır. Altındaki bölgeye excimer lazer uygulanarak kırılma kusuru düzeltilir. Kapak yerine yapıştırılır. Lasik ameliyatı sonrası hasta görmeye başlamakta ve ertesi gün net görme tamamen sağlanmaktadır.

 

Lasek: Göz korneası lasik tedavisi için yeterince kalın olmayan hastalarda özellikle tercih edilmektedir. Lasek yönteminde kornea üzerindeki zar özel bir solüsyon aracılığıyla soyularak kenara çekilir. Excimer lazer alttaki tabakaya uygulanarak kırılma kusuru giderilir ve ince zar yerine getirilir. Lasek sonrası iyileşmeyi hızlandırmak için geçici kontakt lens uygulanır.

 

Epi-Lasik: Yöntem olarak lasek yöntemine benzemektedir. Lasek yöntemine göre tedavi sonrası iyileşme daha hızlı, şikayetler daha az ve sonuçları daha başarılıdır.

 

Lazer Bıçağı (Intralase Femtosecond Lazer Keratom): Intralase femtosecond keratom laser tedavisi en son ve en gelişmiş olan teknolojidir. Lasik tedavisine benzemektedir. Bu yöntemde kapak kaldırma işlemi lazer ile yapılmaktadır. Yüksek miyoplarda, hipermetrop veya karışık astigmatı olanlarda veya wavefront tedavisi yapılması gerekenlerde lazer keratom özellikle tercih edilmelidir.

 

Wavefront Tedavisi: Excimer lazer tedavisinin en gelişmiş şeklidir. Normal lazer tedavisinde yalnızca göz bozukluğu düzeltilmektedir. Wavefront uygulamasında ise şeffaf tabaka, göz merceği ve gözün diğer kısımlarındaki ışık saçılma ölçümleri esas alınarak kişiye özel tedavi uygulanmaktadır.

 


Bu içerik 2738 Defa Okunmuştur
 

Yorum ekle


Anketler

Diyet yapmanıza en büyük engel nedir?
 

Bağlantılar

css validator
validator