Online Kişiler

Şu anda 6 konuk çevrimiçi
PaylasKefir: her derde deva bir içecek

Yazdır e-Posta

Gençlik iksiri diye tanımlandığı Kafkasya'dan tüm dünyaya yayılan Kefir adlı maya ve bu mayayla mayalandırılmış sütten oluşan içki mucizeler yaratıyor.

Hastalıklar için kullanılacak günlük kefir miktarı. Kefir Nasıl yapılır?

Günümüzde Brezilya, Almanya, Fransa, İsrail, Norveç, Lüksemburg, Avusturya, İsveç ve Çekoslavakya'da yaygın olarak kullanılan kefiri ülkemizde de aktarlarda bulmak mümkün. Kefirin su yerine içildiği Kafkasya'da ortalama ömrün 110-130 yıla ulaşması bu içeceğe bağlanıyor. Birçok araştırmaya konu olan kefirle ilgili ülkemizde de bazı bilimsel çalışmalar yapılıyor.

Uzmanların birkaç yıl önce yaptıkları bir araştırmada kefir içen 160 kişilik bir grup incelendi. Kefir kullanımı sonrası 26-65 yaşları arasındaki 100 kişide 6-9 aylık kullanım süresinde bağırsak bozukluklarının yüzde 100, uykusuzluğu yüzde 60-70, depresyonun yüzde 50 ve yüksek tansiyonun yüzde 30-50 oranında düzeldiği belirlendi.

Hastalıklar için kullanılacak günlük kefir miktarı

  • Depresyon: 1 litre
  • Kabızlık-kan bozuklukları: 1 litre
  • Çıbanlar: 1 litre
  • Egzama: Yarım litre, ayrıca hasta bölgelere sürülmeli
  • Yüksek tansiyon: 1 litre
  • Enfeksiyonlarda: 1 litre


Kefir kullanım süresinin tedavi amacıyla en az 2-3 ay sürmesi gerekiyor. İyileşme sağlandığında günlük kullanım miktarı sabah ve akşam olmak üzere iki bardağa düşürülebilir.

Kefir Nasıl Yapılır?


Kefir mayasını bazı büyük aktarlardan bulmak mümkün. Kefir hazırlamak için önceden kaynatılmış ya da pastörize edilmiş süt 20 derece ısıtılarak kefir mayasının üzerine dökülür. 24 saat boyunca aynı sıcaklıkta mayalanmaya bırakılır. Bu süre sonunda bir süzgeçten geçirilerek kefir mayaları ayrılır. Ayrılan mayalar yeniden süte konularak yeni kefir hazırlanır. Mayadan ayrılan akıcı kıvamdaki yoğurdumsu kefir 1-4 gün 15 derecelik sıcaklıkta tutularak içilmeye hazır hale getirilir ve buzdolabında 24 saat dayanır.


Bu içerik 1198 Defa Okunmuştur
 

Yorum ekle


Anketler

Diyet yapmanıza en büyük engel nedir?
 

Bağlantılar

css validator
validator