Online Kişiler

Şu anda 6 konuk çevrimiçi
PaylasAyrılık Nasıl Atlatılır

Yazdır e-Posta

 

"Her şey bitti!" Aklına tekrar tekrar onun söylediği bu sözler geliyor. Bazıları ilk başta sanki hiçbir şey olmamış gibi davranmaya, öyle göstermeye çalışırlar.

 

Bu ayrılık nasıl atlatılır? Ağlamak istersin ama ağlamazsın. Her şeyi birilerine anlatmak istersin, ama susarsın.

 

Ayrılık nasıl atlatılır?

 

İnan bana, arkadaşım, ayrılıktan sonra daha önceleri nasıl yaşadıysan o şekilde yaşamaya devam edebilirsin. Ben mesela başlarda kendimi kandırırdım. Ondan hiç hoşlanmadığımı söylerdim.  Bunun tam tersi olmasına rağmen. Onun yanında mutlu ve neşeli görünmeye çalışır, yalnız kaldığımda ise ölmek istiyordum.

 

Peki, bu acıları nasıl hafifletmeli? Sana bunu anlatacağım.

 

İlk olarak basit bir kuralı kabullenmen gerekir: ruhsal acılarla baş etmenin en iyi yolu bir süreliğine kendini onlara bırakmaktır. Neden bazılarımız her şeyi unutmaya çalışır, inatla gerçeği inkar ederek bundan daha fazla acı duyarız? Çünkü hissettiğimiz acılar irademizi tümüyle etki altına alıp özgüvenimizi olumsuz etkilerler. Aklımızı kaybettiğimiz hissine kapılabiliriz. Bu durumu atlatmak için ruhsal anlamda güçlü olmak gerekir. Her şeyden, her kesten kaçıp uzaklaşma, her şeyi bırakma isteği bu durumda ortaya çıkar. Dur bekle, kaçma! Otur ve düşün; bu problemden kaçmaya değer mi? Onunla yüzleş. Onunla bir süre yaşamaya çalış, bir süre sonra ondan bıkacaksın, işte o zaman ondan kurtulabilirsin.

 

Ayrılık sonrası yaşam birkaç döneme ayrılabilir.

 

  • İlk günlerde uyuduğunu, kabus gördüğünü ve bir türlü uyanamadığını hissedersin. Aklın sevdiğinden ayrıldığını kabul etmek istemez.
  • Daha sonra, kurala göre depresyon gibi bir şeyin içine girmelisin. Olanların zorlukla da olsa  farkına varmaya başlayacaksın. Bu her şeyden önce kendini hiçbir şey yapmak istememe duygusu ile gösterir. Kendini sadece psikolojik olarak değil, fiziksel olarak da kötü hissetmeye başlayacaksın. Bu durumun tamamıyla normal olduğunu unutmamalısın.
  • İşte bu olanları birileriyle paylaşmak için iyi bir dönemdir. Örneğin beni bu durumdayken bir arkadaşım dinlemişti. Anlattıklarımı o kadar dikkatli dinlemişti ki bir anda kendimi hafiflemiş hissetmiştim. Bunun ardından onun geçmiş aşklarındaki başarısızlıkları hayretle dinlemiştim. Nedense o güne kadar bir tek kendimin bu konularda şanssız olduğumu düşünmüştüm. Daha sonra arkadaşımın, hayatının aşkını bulduğunu ve çok mutlu olduğunu da kesinlikle kıskanmadan dinlemiştim. Tam tersi bu hikaye moralimi yükseltmiş, her şeyin daha ileride olduğuna inanmamı sağlamıştı.
  • Burada yeni bir döneme girmen söz konusu. İçinde nefret birikmeye başlayabilir. Ona karşı nefret. Bu “iyileşmeye” başladığını gösterir. Yalnız bu noktada ona kendi duygularından bahsetmeni hiç tavsiye etmem. Bu nefret de geçicidir.


Eğer o normal bir sevgili olduysa, sonraları, gerçek sevgiyi bulduğun zaman, onun hakkında yalnızca güzel, iyi, hafif de hüzünlü anıların kalacaktır...


Bu içerik 5261 Defa Okunmuştur
 

Yorum ekle


Anketler

Diyet yapmanıza en büyük engel nedir?
 

Bağlantılar

css validator
validator