Online Kişiler

Şu anda 6 konuk çevrimiçi
PaylasSağlıklı ekmek nasıl olur?

Yazdır e-Posta

Ekmek alırken nelere dikkat etmeli? Sağlıklı ekmek nasıl anlaşılır? Hangi ekmek çeşitleri tercih edilmelidir?

Sağlıklı ekmek nasıl olmalıdır?

Prof.Dr. Kenan Demirkol anlatıyor:

Ekmekte 2 konu önemlidir: Hijyen ve ekmekteki hammadeleri ne oranda kullandığımız. Ne yazık ki beyaz ekmekle buğdayın sağlıklı bölümlerini, vitamin ve mineral bakımından zengin kısmını hayvan yemi olarak kullanıyoruz. Bu yanlışı değiştirmek lazım.

- Piyasadaki çok koyu renkli ekmekler aslında malt unu ve esmer katkı maddeleri karıştırılmış ekmeklerdir. Buğday o kadar koyu değildir.

- E vitamininin doğal kaynağı ekmektir. E vitamini hap alacağımıza tam buğday ekmeği yememiz daha mantıklıdır.

 

Sağlıklı ekmek nasıl olmalıdır? Ekmek ağırlığı ile orantılı bir boyda olmalıdır. Ağırlığının 3 misli boyunda olması o ekmekte kimyasallar ve yapay kabartıcılar kullanılmış olduğu anlamına gelir. Yanmamış olmalı, ezik kalmış olmamalı, dıştan kirliliğinin olmaması gerekir. Ekmeğin için tam beyaz olmamalıdır. Tam beyaz olması için beyazlatıcılar katılıyor. Onlardan uzak durmak gerekir. Ekmek hafif sarımsı olmalıdır. Buğdayın rengini yansıtmalıdır.

 

Ekmek yemek şart mı? Buğday son 10000 yıldan beridir mevcuttur. Daha öncesinde insanlar ekmek tüketmeden yaşıyorlardı. Ekmek yemezsek hayat olmaz sözü geçerli değildir. Ekmek insan sağlığı için olmazsa olmaz bir madde değildir. Tam buğday unundan yapılmış ekmek yersek sağlıklı ekmek yemiş oluruz. Bembeyaz kabarmış ekmek yersek sağlıklı gıda almamış oluruz. Sağlıklısı bembeyaz olmayan, yapay maddeler içermeyen buğdayın rengini yansıtan köy ekmeğidir.

 

- Piyasada hazır ekmek karışımları kullanılıyor. Bu karışımlar yurt dışından ithal ediliyor. Bu tür karışımlarda ekmeğin daha fazla kabarması için katkı maddeleri ve kabartıcılar var. Ve bunların kullanımı da kansere neden olabilir.

 

- Ekmek bağırsak kanseri yapmaz. Doğru ekmek yenilirse bağırsak kanseri engellenebilir. Ekmeğin kepeği sindirilmeyip posa oluşturur ve bu da bağırsak kanserine karşı insanı korur.

 

- Rüşeym buğdayın özüdür. Daha fazla vitamin içeren ekmek istiyorsak ruşeymli ekmeği tercih edebiliriz. Kabızlık sorunu ön plandaysa kepekli ekmeği tercih etmeliyiz.

 

- Mısır ekmeği ağırlıklı beslenirse B vitamini eksikliği söz konusu olur. Mısırda buğdayda olna B vitamini mevcut değildir. Bazı insanların glutene karşı alerjisi var. O insanlar evlerinde Mısır ekmeği yapabilirler. Piyasadan alınan mısır ekmeklerinin çoğunda buğday ekmeği vardır. Glütensiz ekmek çıkaran firmalar da mevcuttur. Ayrıca glütensiz un da satın alıp ekmek yapabilirsiniz.

 

- Hem kendi sağlığımız için, hem çocuklarımız sağlığı için tam buğday ekmeği tüketilmelidir. Ekmek gerektiğinden fazla tüketilmemelidir. Fazla ekmek tüketimi şeker hastalığı riskini ortaya çıkarır.

 

- Hamilelikte tüketilmesi gereken ekmek çeşidi de tam buğday ekmeği olmalıdır. Şeker hastaları çavdarlı ekmek tüketebilirler. Şeker hastalarının günde az oranda çavdarlı ekmek tüketmeleri önerilir.

 

- Keten tohumlu ekmek: Keten tohumunu tüketmenin en doğru yolu ekmekte tüketmektir. Kabızlığı olanlar, menopoz sonrası kadınlar keten tohumlu ekmek tüketebilirler. Ayrıca keten tohumlu ekmek Omega 3 açısından zengin bir ekmektir.

 

- Ekmeği buzlukta dondurup tüketmenin sakıncası yoktur, ama bunun için sağlıklı ekmek tercih edilmelidir.

 

- Yanmış ekmek kansere neden olabilir. Ekmek kömürleştiği anda kanser yapıcı etkisi ortaya çıkar. O ekmeği yememek gerekir.

 

- Ambalajlı ekmek almaya özen gösterin. Etiketini okuyarak satın almaya çalışın.


Bu içerik 5668 Defa Okunmuştur
 

Yorum ekle


Anketler

Diyet yapmanıza en büyük engel nedir?
 

Bağlantılar

css validator
validator